Raspberry Crown
-
Datem free
-
Certified GMO free
| Allergens |
|---|
| Nut (Almond) |
| Eggs |
| Wheat |
| May contain traces of |
|---|
| Nut (Hazelnut) |
| Pecan |
| Sesame seeds |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 394 kcal |
| Energy, kJ | 1637 kJ |
| Fat | 22.6 g |
| Fat of which is saturated acids | 9.3 g |
| Carbohydrate | 41.3 g |
| Carbohydrate of which sugar | 20 g |
| Fibre | 1.3 g |
| Protein | 5.1 g |
| Salt | 0.2 g |
Wheat Flour (WHEAT Flour, Malted WHEAT Flour), Margarine (Palm-, Canola- and Coconut Oil, Water, Mono and Diglycerides, Salt, Citric Acid, Natural Flavor, Beta Carotene), Raspberry Filling (Raspberries, Sugar, Water, Corn Starch, Gellan Gum, Trisodium Citrate, Citric Acid, Potassium Sorbate [Preservative]), Water, Sugar, Eggs (EGGS, Salt), Yeast, WHEAT Gluten, Glaze (Water, Isomalt, Sugar, Agar, Potassium Sorbate [Preservative], Citric Acid), WHEAT- and Potato Starch, Almond Mass (ALMONDS, Sugar, Water, Potassium Sorbate [Preservative]), Pectin, Natural Flavor, Improver (Ascorbic Acid, Enzymes). ICING: Sugar, Water, Dried Glucose Syrup. Contains: Wheat, Almond and Egg. May contain traces of: Tree Nuts (pecans and hazelnuts) and Sesame Seeds.
At -18°C or colder. Do not re-freeze after defrosting.
Bake from frozen state in pre-heated oven 17-19 minutes at 410°F rack/deck oven, 360°F convection oven until golden brown - Do not proof. Allow to cool - Apply icing in a thin zig zag pattern. Baked produc
| Shelf life | 456 |
| Country of origin | Denmark |
| Manufacturer | Denmark |
Patisserie-quality pastries in minutes
-
RELIABILITY AND TRANSPARENCY
We offer premium pastries that delight your guests while providing you with peace of mind through our commitment to food safety, transparency, and reliability. -
EUROPEAN-INSPIRED PASTRIES
With croissant-like dough, Schulstad Royal Danish pastries have a rich flavor and delicate flakiness that keep guests returning for more. -
READY-TO-BAKE
Schulstad ready-to-bake pastries offer easy freezer-to-oven (FTO) preparation - no overnight proofing or lengthy thawing needed. -
MINIMIZE WASTE, AND ENERGY
To minimize waste, bake only what you need. When hit by a spike in demand, it is quick and easy to bake more as needed to keep your operation running. -
LABOR-SAVING SOLUTIONS
All Schulstad pastries are pre-proofed, pre-filled and pre-glazed for operator ease. We even include icing in the case for you!