Part Baked Malted Wheat Small Baguette
5790007009
•
135 Net weight/volume
A malted wheat part baked baguette, with two decorative top cuts, approximately 280mm in length.
-
Vegetarian
-
Halal
| Allergens |
|---|
| Cereals containing gluten |
| Barley |
| Wheat |
| May contain traces of |
|---|
| Sesame seeds |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 258 kcal |
| Energy, kJ | 1093 kJ |
| Fat | 1.03 g |
| Fat of which is saturated acids | 0.18 g |
| Carbohydrate | 49.93 g |
| Carbohydrate of which sugar | 3.10 g |
| Fibre | 4.33 g |
| Protein | 10.03 g |
| Salt | 0.83 g |
| NutrientSodium | 331 mg |
WHEAT Flour (with Calcium, Iron, Niacin, Thiamin), Water, Wholemeal WHEAT Flour, WHEAT Bran, Malted WHEAT Flakes (2.9%), Kibbled Malted WHEAT (2.0%), WHEAT Gluten, Yeast, Salt, Malted BARLEY Flour, Flour Treatment Agent (E300). For allergens, including cereals containing gluten, see ingredients in CAPITALS. May contain sesame seeds.
Can be stored until the best before date if stored at -18°C or below. Bake from frozen. Once product is baked, we recommend consumption within 4 hours. DO NOT REFREEZE ONCE THAWED.
Preheat oven to 200oC (gas mark 6). Bake product from frozen for 8-10 minutes until golden brown. For ovens with steam injection facility, inject steam for 10 seconds at start of baking.
| Shelf life | 366 |
| Country of origin | United Kingdom |
| Manufacturer | United Kingdom |
| GTIN | 05037173100294 |