Filone Bread, Dark
50100014
•
483 Net weight/volume
Dark Filone Bread is bread baked in a stone oven according to Italian tradition with very moist doughs. The bread is baked with wholegrain wheat flour, oat flakes, flax seeds, wheat kernels and sourdough. The bread is rolled under a special long roller to create the characteristic pointed tips of Filone bread. The powerful heat of the stone oven quickly encapsulates the crumb to provide a good, chewy crust. The Filone bread bears both the Nordic Keyhole and Danish Wholegrain symbols.
-
Keyhole
-
Wholegrain
-
Vegetarian
-
Wholegrain
-
Labels
-
Vegan
| Allergens |
|---|
| Oats |
| Barley |
| Rye |
| Wheat |
| Cereals containing gluten |
| May contain traces of |
|---|
| Sesame seeds |
| Walnut |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 261 kcal |
| Energy, kJ | 1106 kJ |
| Fat | 5.4 g |
| Fat of which is saturated acids | 0.8 g |
| Carbohydrate | 42 g |
| Carbohydrate of which sugar | 2.0 g |
| Fibre | 7.1 g |
| Protein | 9.4 g |
| Salt | 0.92 g |
Wholemeal WHEAT flour 30%, water, WHEAT flour, OAT flakes 6,5%, linseed 3%, WHEAT kernels 3%, rapeseed oil, yeast, WHEAT gluten, BARLEY malt extract, sugar, iodized salt, dried sour dough ( WHEAT flour, sourdough culture), RYE flour, emulsifier (vegetable E472e), WHEAT malt flour, flour treatment agent (E300), enzyms (WHEAT). May contain traces of sesam seeds and walnuts.
At -18°C or colder. Do not re-freeze after defrosting.
Thaw the products covered with plastic or in a plastic bag for minimum 3-6 hours at room temperature or during the night in the fridge. Bake for 11 minutes at 190°C (air oven).
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Denmark |
| Manufacturer | Denmark |
| GTIN | 05701014055097 |