Durum Loaf
80259
•
613 Net weight/volume
The Durum Loaf is baked in a stone oven and is made of durum wheat flour to give the loaf a more golden colour and add more taste than standard wheat. The loaf is light and airy with a crisp crust. The combination of durum wheat flour, ordinary wheat flour and sourdough gives the loaf extra character and a rich taste.
-
Vegan
-
Vegetarian
-
Labels
| Allergens |
|---|
| Wheat |
| Rye |
| Cereals containing gluten |
| May contain traces of |
|---|
| Sesame seeds |
| Walnut |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 250 kcal |
| Energy, kJ | 1060 kJ |
| Fat | 1.5 g |
| Fat of which is saturated acids | 0.5 g |
| Carbohydrate | 49 g |
| Carbohydrate of which sugar | 2.0 g |
| Fibre | 3.8 g |
| Protein | 8.3 g |
| Salt | 1.3 g |
WHEAT flour, water, durum WHEAT flour 24%, dried sourdough 2% (RYE flour, BARLEY malt syrup, sourdough culture), iodized salt, yeast, sugar, emulsifier (vegetable E472e), dextrose, enzymes (WHEAT), WHEAT malt flour, flour treatment agent (E300). May contain traces of sesame seeds and walnuts.
At -18°C or colder. Do not re-freeze after defrosting.
Thaw the products covered with plastic or in a plastic bag for minimum 3-6 hours at room temperature or during the night in the fridge. Bake for 11 minutes at 190°C (air oven). Shelf life before baking (Covered): Max. 2 days in the fridge, or 1 day at roo
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Denmark |
| Manufacturer | Denmark |
| GTIN | 05701536802599 |