Chocolate bun without added sugar 85g
201583
•
85 Net weight/volume
Chocolate bun without added sugar and rich in fibre.
-
Baked in Norway
| Allergens |
|---|
| Milk |
| Cereals containing gluten |
| May contain traces of |
|---|
| Sesame seeds |
| Nut (Almond) |
| Soybean |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 290 kcal |
| Energy, kJ | 1215 kJ |
| Fat | 8.8 g |
| Fat of which is saturated acids | 3 g |
| Carbohydrate | 40.6 g |
| Carbohydrate of which sugar | 2.7 g |
| Fibre | 10.4 g |
| Protein | 8.6 g |
| Salt | 0.6 g |
WHEAT flour, water, 12% chocolate without added sugar (maltitol, whole MILK powder, cocoa butter, cocoa mass, whey powder (MILK), anhydrous MILK powder, emulsifier (E322-sunflower)), inulin, yeast, rapeseed oil, WHEAT gluten, cardamom, salt, emulsifier (vegetable E471, E472e), flour treatment agent (E300), aroma (vanillin), enzyme (amylase, xylanase, hemicellulase). May contain traces of sesame seeds, soy, almond.
Temperature min -18°C. Do not defreeze after thawing.
Defrost on tray covered with plastic overnight in the refridgerator. The buns must be proofed at 37°C in 40-50 minutes. Bake at approx. 180°C for 8-10 minutes.
| Shelf life | 270 |
| Country of origin | Norway |
| Manufacturer | Norway |
| GTIN | 07020712020328 |