Carrot breakfast roll 2x22
220965
•
81 Net weight/volume
One carton contains 2 bags with 22 pieces in each bag.
-
Vegetarian
-
Labels
| Allergens |
|---|
| Sesame seeds |
| Barley |
| Rye |
| Wheat |
| Cereals containing gluten |
| May contain traces of |
|---|
| Does Not Contain Declaration Obligatory Allergens |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 257 kcal |
| Energy, kJ | 1084 kJ |
| Fat | 3.9 g |
| Fat of which is saturated acids | 1.3 g |
| Carbohydrate | 45 g |
| Carbohydrate of which sugar | 2.2 g |
| Fibre | 4.2 g |
| Protein | 8.3 g |
| Salt | 1.3 g |
WHEATflour, carrots 16%, water, SESAMEseeds 4,5%, iodised salt, carrotconcentrate, sugar, yeast, RYE flour, emulsifier (vegetable E472e), WHEAT malt flour, enzymes (WHEAT), flour treatment agent(E300).
At -18°C or colder. Do not re-freeze after defrosting.
Bake directly from frozen for 11 minutes at 190°C (air oven)
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Denmark |
| Manufacturer | Denmark |
| GTIN | 05701014073794 |
| Ica | 245439 |