Burger Bun Sesame 125 mm, pre-cut
80302524
•
82 Net weight/volume
Precut Burger Bun with a diameter of 125 millimetres which makes it ideal for e.g. any house burger. The buns are characterised by their dense pores in the crumb and an attractive, soft golden crust. The most important property for a burger bun is that the cut is completely smooth and even so that both the lower and upper part can be heated evenly without dark, loose crumbs. The Burger Buns are sprinkled with sesame seeds. A carton consists of 2 bags of 12 pieces.
-
Vegan
-
Vegetarian
-
Labels
| Allergens |
|---|
| Wheat |
| Sesame seeds |
| Cereals containing gluten |
| May contain traces of |
|---|
| Does Not Contain Declaration Obligatory Allergens |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 292 kcal |
| Energy, kJ | 1234 kJ |
| Fat | 5.1 g |
| Fat of which is saturated acids | 0.6 g |
| Carbohydrate | 52 g |
| Carbohydrate of which sugar | 6.4 g |
| Fibre | 2.4 g |
| Protein | 8.6 g |
| Salt | 0.99 g |
WHEAT flour, water, sugar, yeast, rapeseed oil, SESAME seeds 2%, salt, emulsifier (E472e), stabilizer (E516), flour treatment agent (E300).
At -18°C or colder. Do not re-freeze after defrosting.
To defrost: remove the packs required from the box and lie _at. Allow to defrost at room temperature for approximately 1 hour. Can be stored until the best before date if stored at -18°C or below. Once defrosted, store in a cool dry place in a sealed bag and use within 4 days. Do not store defrosted products at chilled temperature as this will accelerate staling. DO NOT REFREEZE AFTER DEFROSTING.
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Poland |
| Manufacturer | Poland |
| GTIN | 05701076025243 |