Buffalo Burgerbun
80303132
•
90 Net weight/volume
Buffalo Burger Buns are our extra large, deliciously soft, precut and baked with sourdough to give a denser crumb. The bread is characterised by a wheat flour-sprinkled pattern that ensures that both taste and appearance are something special. The bun measures approx. 130 millimetres in diameter.
-
Vegan
-
Vegetarian
-
Labels
| Allergens |
|---|
| Wheat |
| Cereals containing gluten |
| May contain traces of |
|---|
| Sesame seeds |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 295 kcal |
| Energy, kJ | 1235 kJ |
| Fat | 5.4 g |
| Fat of which is saturated acids | 0.4 g |
| Carbohydrate | 50.9 g |
| Carbohydrate of which sugar | 5.7 g |
| Fibre | 3.4 g |
| Protein | 8.5 g |
| Salt | 0.71 g |
WHEATFLOUR, water, sugar, rapeseed oil, yeast, WHEAT grains 1%, WHEAT sour dough, salt, emulsifier (vegetable E471), flour treatment agent (E300). May contain trace of sesame seeds.
At -18°C or colder. Do not re-freeze after defrosting.
Thaw for 3-4 hours in a closed bag at room temperature. Bake at 200 ° C (hot air 180 ° C) for approx. 2 min.
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Norway |
| Manufacturer | Norway |