Baguette 270g
70006
•
270 Net weight/volume
A long baguette with a moist interior and a crusty outside.
-
Bread scale 0-25%
| Allergens |
|---|
| Cereals containing gluten |
| May contain traces of |
|---|
| Does Not Contain Declaration Obligatory Allergens |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 243 kcal |
| Energy, kJ | 1012 kJ |
| Fat | 2.6 g |
| Fat of which is saturated acids | 0.5 g |
| Carbohydrate | 41 g |
| Carbohydrate of which sugar | 2 g |
| Fibre | 4.6 g |
| Protein | 10 g |
| Salt | 1.1 g |
WHEAT FLOUR, water, WHEATE GLUTEN, salt, yeast, dextrose, rapeseed oil, malted BARLY FLOUR
Temperature -18°C
After defrosting at roomtemperature, bake at 190°C for 8-10 minutes.
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Sweden |
| Manufacturer | Sweden |
| GTIN | 07020712014303 |