Apple Crown
| Allergens |
|---|
| Nut (Almond) |
| Eggs |
| Wheat |
| May contain traces of |
|---|
| Nut (Hazelnut) |
| Milk |
| Pecan |
| Walnut |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 374 kcal |
| Energy, kJ | 1560 kJ |
| Fat | 22 g |
| Fat of which is saturated acids | 15 g |
| Carbohydrate | 39 g |
| Carbohydrate of which sugar | 2.4 g |
| Fibre | 1.2 g |
| Protein | 4.9 g |
| Salt | 0.25 g |
Ingredients: Wheat Flour (Wheat Flour, Malted Wheat Flour), Margarine (Palm-, Canola- and/or Coconut Oil, Water, Mono and Diglycerides, Salt, Citric Acid, Natural Flavor, Beta Carotene [Color]), Apple Filling (Apples, Sugar, Glucose Fructose Syrup, Water, Corn Starch, Lemon Juice, Potassium Sorbate [Preservative]), Water, Sugar, Egg (Eggs, Salt) Yeast, Glaze (Water, Isomalt, Sugar, Agar, Potassium Sorbate [Preservative], Citric Acid), Wheat Gluten, Wheat- and Tapioca or Potato Starch, Almond Paste (Almonds, Sugar, Water, Potassium Sorbate [Preservative]), Pectin or Tara Gum, Natural Flavor, Improver (Ascorbic Acid, Enzymes). ICING: Powdered Sugar, Water, Glucose Syrup Contains: Wheat, Almond, Eggs. May contain: Tree Nuts (pecans, pistachios, hazelnuts) and Sesame Seeds.
At -18°C or colder. Do not re-freeze after defrosting.
Pan frozen in 3 x 4 configuration, 2" apart. Bake from frozen state in pre-heated oven 17-19 minutes at 410°F rack/deck oven, 360°F convection oven until golden brown - Do not proof. Apply icing in a thin zig zag pattern while still warm. Allow to cool. Baked products to be consumed within 24 hours.
| Shelf life | 457 |
| Country of origin | United Kingdom |
| Manufacturer | United Kingdom |
Patisserie-quality pastries in minutes
-
RELIABILITY AND TRANSPARENCY
We offer premium pastries that delight your guests while providing you with peace of mind through our commitment to food safety, transparency, and reliability. -
EUROPEAN-INSPIRED PASTRIES
With croissant-like dough, Schulstad Royal Danish pastries have a rich flavor and delicate flakiness that keep guests returning for more. -
READY-TO-BAKE
Schulstad ready-to-bake pastries offer easy freezer-to-oven (FTO) preparation - no overnight proofing or lengthy thawing needed. -
MINIMIZE WASTE, AND ENERGY
To minimize waste, bake only what you need. When hit by a spike in demand, it is quick and easy to bake more as needed to keep your operation running. -
LABOR-SAVING SOLUTIONS
All Schulstad pastries are pre-proofed, pre-filled and pre-glazed for operator ease. We even provide icing in the case for you!