Almond Danish Doughnut
-
Datem free
-
Certified GMO free
| Allergens |
|---|
| Eggs |
| Milk |
| Nut (Almond) |
| Wheat |
| May contain traces of |
|---|
| Nut (Hazelnut) |
| Pecan |
| Sesame seeds |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 399 kcal |
| Energy, kJ | 1668 kJ |
| Fat | 23 g |
| Fat of which is saturated acids | 9.5 g |
| Carbohydrate | 43 g |
| Carbohydrate of which sugar | 15 g |
| Fibre | 2.3 g |
| Protein | 5.1 g |
| Salt | 0.29 g |
Wheat Flour, Water, Palm Oil, Canola Oil, Sugar, Modified Potato Starch, Yeast, Eggs, Coconut Oil, Whey Powder, Salt, Mono and Diglycerides, Almond Powder, Non Fat Dry Milk, Pectin, Pentasodium Triphosphate, Tetrasodium Pyrophosphate, Disodium Phosphate, Calcium Alginate, Maltodextrin, Glucose Syrup, Citric Acid, Improver (Ascorbic Acid, Alpha-amylase, Xylanase, Transglutaminase, Glucoamylase), Malted Wheat Flour, Natural Flavor, Agar, Beta Carotene [Color], Milk Protein, Natural Vanilla Flavor, Potassium Sorbate [Preservative]. ICING: Sugar, Water, Dried Glucose Syrup, Cocoa Powder. Contains: Wheat, Egg, Milk, Tree Nuts (almonds). May contains traces of: Tree Nuts (pecans, hazelnuts) and Sesame Seeds.
At -18°C or colder. Do not re-freeze after defrosting.
Bake directly from frozen for 18 minutes at 190°C (air oven). Allow products to cool for 15 minutes before decorating. Baked products to be consumed within 24 hours.
| Shelf life | 456 |
| Country of origin | Denmark |
| GTIN | 00700998000340 |
Patisserie-quality pastries in minutes
-
RELIABILITY AND TRANSPARENCY
We offer premium pastries that delight your guests while providing you with peace of mind through our commitment to food safety, transparency, and reliability. -
EUROPEAN-INSPIRED PASTRIES
With croissant-like dough, Schulstad Royal Danish pastries have a rich flavor and delicate flakiness that keep guests returning for more. -
READY-TO-BAKE
Schulstad ready-to-bake pastries offer easy freezer-to-oven (FTO) preparation - no overnight proofing or lengthy thawing needed. -
LABOR-SAVING SOLUTIONS
All Schulstad pastries are pre-proofed, pre-filled and pre-glazed for operator ease. We even include cocoa icing in the case for you! -
MINIMIZE WASTE, AND ENERGY
To minimize waste, bake only what you need. When hit by a spike in demand, it is quick and easy to bake more as needed to keep your operation running.