Sliced tinbaked extra wholegrain bread
201319
•
750 Net weight/volume
Sliced tinbaked bread with high content wholegrain and seeds.
-
Keyhole
-
Wholegrain
-
Bread scale 76-100%
-
Baked in Norway
-
Vegan
| Allergens |
|---|
| Cereals containing gluten |
| Oats |
| Wheat |
| May contain traces of |
|---|
| Sesame seeds |
| Nut (Almond) |
| Milk |
| Soybean |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 244 kcal |
| Energy, kJ | 1022 kJ |
| Fat | 5.7 g |
| Fat of which is saturated acids | 0.8 g |
| Carbohydrate | 34 g |
| Carbohydrate of which sugar | 0.7 g |
| Fibre | 7.4 g |
| Protein | 10.7 g |
| Salt | 0.9 g |
Wholegrain WHEAT flour (39,3%), water, OATMEAL (11%), WHEAT sourdough (WHEAT flour, water), sunflower seeds, WHEAT gluten, brown linseeds, rapeseed oil, salt, flour treatment agent (E300), WHEAT flour, yeast, malted WHEAT flour.
-18°C or colder
Thaw and serve
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Norway |
| Manufacturer | Norway |
| GTIN | 07020712023404 |