SBS Sourdough Bun with sesame 6x7
229548
•
101.5 Net weight/volume
-
Suitable For Vegans
-
Source of fibre
-
Vegan
| Allergens |
|---|
| Barley |
| Cereals containing gluten |
| Rye |
| Wheat |
| May contain traces of |
|---|
| Does Not Contain Declaration Obligatory Allergens |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 230 kcal |
| Energy, kJ | 974 kJ |
| Fat | 2.2 g |
| Fat of which is saturated acids | 0.5 g |
| Carbohydrate | 43 g |
| Carbohydrate of which sugar | 2.0 g |
| Fibre | 4.3 g |
| Protein | 7.5 g |
| Salt | 1.6 g |
WHEAT flour, sourdough 20% (Wholegrain RYE flour 7%, BARLEY malt syrup, thickener (E415), sourdough culture), water, SESAMSEEDS 2%, iodized salt, dried sourdough (RYE flour , BARLEY malt syrup, sourdough culture), yeast, emulsifier (vegetable E472e), thickener (E412), dextrose, WHEAT malt flour, flour treatment agent (E300), enzymes (WHEAT).
Store at -18°C or colder. Do not refreeze after thawing.
Defrost Hatting Sourdough Buns and bake in a preheated oven at 190°C hot air for 7-9 minutes.
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Denmark |
| GTIN | 05701014080419 |