SBS Sourdough Bread 1x12
229596
•
480 Net weight/volume
-
Suitable For Vegans
-
Source of fibre
-
Vegan
| Allergens |
|---|
| Barley |
| Cereals containing gluten |
| Rye |
| Wheat |
| May contain traces of |
|---|
| Milk |
| Sesame seeds |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 229 kcal |
| Energy, kJ | 970 kJ |
| Fat | 1.2 g |
| Fat of which is saturated acids | 0.4 g |
| Carbohydrate | 45 g |
| Carbohydrate of which sugar | 2.0 g |
| Fibre | 4.3 g |
| Protein | 7.4 g |
| Salt | 1.7 g |
WHEAT flour, sourdough 20% (Wholegrain RYE flour 7%, BARLEY malt syrup, thickener (E415), sourdough culture), water, iodized salt, dried sourdough (RYE flour, BARLEY malt syrup, sourdough culture), yeast, thickener (E412), emulsifier (vegetable E472e), dextrose, WHEAT matl flour, flour treatment agent (E300), enzymes (WHEAT). May contain traces of sesame seeds and milk.
Store at -18°C or colder. Do not refreeze after thawing.
Bake the products directly from freezer in a preheated oven at 180°C hot air for 30 minutes.
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Denmark |
| GTIN | 05701014080433 |