SBS Fudge Brownie 75x105g
214959
•
105 Net weight/volume
Soft chocolate cake with toffé and crisp bites of butter-caramel.
| Allergens |
|---|
| Milk |
| Soybean |
| Eggs |
| Cereals containing gluten |
| May contain traces of |
|---|
| Walnut |
| Hazelnut |
| Almond |
| Nuts |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 449 kcal |
| Energy, kJ | 1876 kJ |
| Fat | 24 g |
| Fat of which is saturated acids | 8.2 g |
| Carbohydrate | 53 g |
| Carbohydrate of which sugar | 40 g |
| Fibre | 2.5 g |
| Protein | 5.1 g |
| Salt | 0.38 g |
Sugar, vegetable fat and oil (rapeseed, coconut), glucose syrup, WHEAT flour, cocoa (non-EU), water, syrup, condensed MILK, EGG powder, fully hardened vegetable oil (coconut), skimmed MILK powder, flavours (vanillin, caramel), CREAM, BUTTER, farine sugar, MILK, salt, emulsifiers (E471, sunflower lecithin, SOYA lecithin), thickener (E440), colour (E150c), glazing agents (shellac, E553b), preservative (E202), flour treatment agent (E300). May contain traces of walnut, almond, hazelnut.
Thaw at room temperature for 30 min or overnight in the fridge.
| Shelf life | 300 |
| Manufacturer | Estonia |
| GTIN | 06416577008723 |