SBS Blueberry Muffin 25x140
4036
•
140 Net weight/volume
This premium 'Blueberry Muffin' gives you that little extra sweet treat that we all want from time to time. The muffin has been proved, baked and frozen so that all you need to do is thaw and serve. This is the ultimate convenience solution as you do not need an oven.
| Allergens |
|---|
| Wheat |
| Eggs |
| Cereals containing gluten |
| May contain traces of |
|---|
| Milk |
| Walnut |
| Nuts |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 424 kcal |
| Energy, kJ | 1772 kJ |
| Fat | 23 g |
| Fat of which is saturated acids | 1.9 g |
| Carbohydrate | 49 g |
| Carbohydrate of which sugar | 26 g |
| Fibre | 1.5 g |
| Protein | 4.5 g |
| Salt | 0.76 g |
| NutrientSodium | 304 mg |
sugar, WHEAT flour, rapeseed oil, water, blueberries 4,9%, WHEAT and potato starch, EGG powder, raising agents (E450, E500), flavourings (blueberry, vanilla), glycose syrup, salt, flour treatment agent (E300). May contain traces of milk, walnut
Storage at -18°C or colder.
Thaw in room temperature for 30 min or overnight in the fridge.
| Shelf life | 540 |
| Country of origin | Estonia |
| Manufacturer | Estonia |
| GTIN | 06416577020473 |