Sandwich Toast, white
26403
•
830 Net weight/volume
Lyst Sandwichbrød er et klassisk mildt sandwichbrød i skiver bagt med hvedekerner og surdej. Brødet er bagt i form, så alle skiver er helt firkantede og lige store
-
Vegan
-
Vegetarian
-
Labels
| Allergens |
|---|
| Barley |
| Rye |
| Wheat |
| Cereals containing gluten |
| May contain traces of |
|---|
| Milk |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 255 kcal |
| Energy, kJ | 1077 kJ |
| Fat | 2.2 g |
| Fat of which is saturated acids | 0.7 g |
| Carbohydrate | 49 g |
| Carbohydrate of which sugar | 4.9 g |
| Fibre | 4.0 g |
| Protein | 7.7 g |
| Salt | 1.1 g |
WHEAT flour, water, wholemeal WHEAT flour 5%, sugar, yeast, vinegar, iodised salt, sifted RYE flour, rapeseed oil, emulsifier (vegetable E471 and E472e), WHEAT malt flour, flour treatment agent (E300), enzymes (WHEAT).
At -18° or colder. Do not re-freeze after defrosting.
Thaw the products in a plastic bag for min. 3-6 hours at room temperature.
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Denmark |
| Manufacturer | Denmark |
| GTIN | 05701014069308 |