Rolls with pumpkin seeds
214888
•
100 Net weight/volume
This Rolls with pumpkin seeds is part of our easy-to-use product range that combines convenience with the tempting aroma of fresh baking. Ready-to-bake products are ideal for customers who need fast and flexible solutions during busy periods. One carton contains 1 bag with 40 pieces in each bag.
| Allergens |
|---|
| Wheat |
| Rye |
| Cereals containing gluten |
| May contain traces of |
|---|
| Nut (Almond) |
| Eggs |
| Nut (Hazelnut) |
| Milk |
| Sesame seeds |
| Soybean |
| Walnut |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 300 kcal |
| Energy, kJ | 1262 kJ |
| Fat | 7.1 g |
| Fat of which is saturated acids | 1.3 g |
| Carbohydrate | 47 g |
| Carbohydrate of which sugar | 2.3 g |
| Fibre | 3.8 g |
| Protein | 10 g |
| Salt | 1.2 g |
WHEAT flour, wheat sour dough 14% (WHEAT flour, water, sour dough culture), pumkin seeds 13%, rye sour dough 12% (RYE flour, water, sour dough culture), RYE flour 7%, water, yeast, iodized salt, flour treatment agent (E300). May contain traces of egg, soya, milk, walnuts, hazelnuts and almonds.
At -18°C or colder. Do not re-freeze after defrosting.
Place in pre-heated air oven, bake 11 minutes at 190 ° C from frozen.
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Poland |
| Manufacturer | Poland |
| GTIN | 05701014067908 |