Rolls with pumpkin seeds
50000050
•
85 Net weight/volume
The rolls with pumpkin seeds are baked in a stone oven and contain wholegrain wheat flour, pumpkin seeds and malt to give the rolls a deep, dark colour that looks fantastic against the sprinkling of pumpkin seeds. The high fibre content of the buns means that they bear the Nordic Keyhole symbol.
-
Keyhole
-
Vegan
-
Vegetarian
-
Labels
| Allergens |
|---|
| Barley |
| Rye |
| Wheat |
| Cereals containing gluten |
| May contain traces of |
|---|
| Sesame seeds |
| Milk |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 245 kcal |
| Energy, kJ | 1035 kJ |
| Fat | 4.0 g |
| Fat of which is saturated acids | 1.1 g |
| Carbohydrate | 39 g |
| Carbohydrate of which sugar | 2.0 g |
| Fibre | 6.7 g |
| Protein | 10 g |
| Salt | 0.89 g |
WHEAT flour, water, wholegrain WHEAT flour 22%, pumpkin seeds 5.5%, WHEAT fiber, WHEAT gluten, BARLEY malt extractT, chicory fiber, salt with added iodine, dried sourdough ( WHEAT flour, sourdough culture), sugar, yeast, emulsifier (vegetable E472e), RYE flour, grape sugar, WHEAT malt flour , flour treatment agent (E300). May contain traces of milk and sesame seeds.
At -18°C or colder. Do not re-freeze after defrosting.
Bake directly from frozen for 11 minutes at 190°C (air oven)
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Denmark |
| Manufacturer | Denmark |
| GTIN | 05701014047948 |