Petite Baguette 30x56
5790007019
•
160 Net weight/volume
A white part baked baguette, with three decorative top cuts.
-
Halal
| Allergens |
|---|
| Cereals containing gluten |
| Wheat |
| May contain traces of |
|---|
| Sesame seeds |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 252 kcal |
| Energy, kJ | 1071 kJ |
| Fat | 1.2 g |
| Fat of which is saturated acids | 0.2 g |
| Carbohydrate | 51.1 g |
| Carbohydrate of which sugar | 4 g |
| Fibre | 4 g |
| Protein | 9.3 g |
| Salt | 0.86 g |
| NutrientSodium | 344 mg |
WHEAT Flour (with Calcium, Iron, Niacin, Thiamin), Water, Yeast, Salt, Flour Treatment Agent (E300).For allergens, including cereals containing gluten, see ingredients in CAPITALS.May also contain traces of sesame seeds.
Can be stored until the best before date if stored at –18ºC or below. Bake from frozen. Once product have been baked, we recommend consumption within 4 hours. DO NOT REFREEZE ONCE THAWED. Consumer usage instructions
Preheat oven to 200oC (gas mark 6). Bake product from frozen for 8 – 10 minutes until golden brown. For ovens with steam injection facility, inject steam for 10 seconds at start of baking.
| Shelf life | 366 |
| Country of origin | United Kingdom |
| Manufacturer | United Kingdom |
| GTIN | 05037173100744 |