Part Baked Mini White Petit Pain
5790007013
•
45 Net weight/volume
A part baked traditional mini white, French petit pain with a soft crumb and crisp golden crust, finished with a decorative top cut. On average 95mm (approx. 3½") in length. The perfect bread roll or soup accompaniment for a café, coffee shop, restaurant, hotel or contract caterer.
-
Vegetarian
-
Halal
| Allergens |
|---|
| Cereals containing gluten |
| Wheat |
| May contain traces of |
|---|
| Sesame seeds |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 243 kcal |
| Energy, kJ | 1027 kJ |
| Fat | 1.3 g |
| Fat of which is saturated acids | 0.2 g |
| Carbohydrate | 47.2 g |
| Carbohydrate of which sugar | 4 g |
| Fibre | 3.8 g |
| Protein | 8.6 g |
| Salt | 0.8 g |
| NutrientSodium | 320 mg |
WHEAT Flour (with Calcium, Iron, Thiamin, Niacin), Water, Yeast, Salt, Flour Treatment Agent (E300). For allergens, including cereals containing gluten, see ingredients in CAPITALS. May also contain traces of sesame seeds.
Can be stored until the best before date if stored at -18°C or below. Bake from frozen. Once product is baked, we recommend consumption within 4 hours. DO NOT REFREEZE ONCE THAWED.
Preheat oven to 200°C (gas mark 6). Bake product from frozen for 8-10 minutes until golden brown. For ovens with steam injection facility, inject steam for 10 seconds at start of baking.
| Shelf life | 366 |
| Country of origin | United Kingdom |
| Manufacturer | United Kingdom |
| GTIN | 05037173100331 |