Chicago Hotdogbread
80303164
•
57 Net weight/volume
With this premium Chicago hotdog bread you can offer your customers a high-quality lunch and/or dinner experience. The hotdog bread has been proved, baked and frozen so that all you need to do is thaw and serve.
-
Vegan
-
Vegetarian
-
Labels
| Allergens |
|---|
| Wheat |
| Sesame seeds |
| Cereals containing gluten |
| May contain traces of |
|---|
| Does Not Contain Declaration Obligatory Allergens |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 306 kcal |
| Energy, kJ | 1281 kJ |
| Fat | 7.4 g |
| Fat of which is saturated acids | 0.6 g |
| Carbohydrate | 48.9 g |
| Carbohydrate of which sugar | 4.5 g |
| Fibre | 3.6 g |
| Protein | 8.8 g |
| Salt | 0.47 g |
WHEAT flour, water,sugar, yeast, rapeseed oil, SESAME seeds 1,5%. salt, emulsifier (vegetable E471), flour treatment agent (E300).
At -18° or colder. Do not re-freeze after defrosting.
Thaw at 20°C before preperation
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Norway |
| Manufacturer | Norway |
| GTIN | 07020712014914 |