Buffalo Hotdog bread
80303163
•
57 Net weight/volume
Buffalo Hotdog Bread is our luxury version of hotdog bread. The bread is extra large, precut and baked with sourdough to give a denser crumb. It is characterised by a durum flour-sprinkled pattern that ensures that both taste and appearance are something special.
-
Vegan
-
Vegetarian
-
Labels
| Allergens |
|---|
| Wheat |
| Cereals containing gluten |
| May contain traces of |
|---|
| Sesame seeds |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 296 kcal |
| Energy, kJ | 1238 kJ |
| Fat | 5.6 g |
| Fat of which is saturated acids | 0.4 g |
| Carbohydrate | 50.2 g |
| Carbohydrate of which sugar | 6 g |
| Fibre | 3.3 g |
| Protein | 8.9 g |
| Salt | 0.51 g |
WHEAT flour, water, sugar, rapeseed oil, yeast, WHEAT GLUTEN, semolina (WHEAT), dried WHEAT sourdough, salt, emulsifier (vegetable E471), flour treatment agent (E300). May contain traces of sesame seeds.
At -18°C or colder. Do not re-freeze after defrosting.
Thaw at 20°C before preparation. In closed carton 6 hours. In bags 4 hours.
| Shelf life | 360 |
| Country of origin | Norway |
| Manufacturer | Norway |
| GTIN | 07020712015201 |