Breakfast rolls with blue poppy seeds SG
80165
•
74 Net weight/volume
Pre-baked deep frozen rolls, stoneoven baked
-
Vegetarian
-
Source of fibre
-
Vegan
| Allergens |
|---|
| Cereals containing gluten |
| Rye |
| Wheat |
| May contain traces of |
|---|
| Sesame seeds |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 276 kcal |
| Energy, kJ | 1168 kJ |
| Fat | 4.2 g |
| Fat of which is saturated acids | 1.0 g |
| Carbohydrate | 49 g |
| Carbohydrate of which sugar | 2.0 g |
| Fibre | 3.7 g |
| Protein | 8.8 g |
| Salt | 1.5 g |
WHEAT flour, water, poppy seeds 4,5%, iodized salt, palm- and rapeseed oil, sugar, yeast, RYE flor, emulsifier (vegetable E472e), WHEAT malt flour, flour treatment agent (E300), thickener (E412). May contain traces of sesame seeds.
At -18°C or colder. Do not re-freeze after defrosting.
Bake directly from frozen for 11 minutes at 190°C (air oven)
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Denmark |
| Manufacturer | Denmark |
| GTIN | 05701536801653 |
| Ica | 241177 |