Baguette with extra high wholegrain
214724
•
140 Net weight/volume
Midi baguette with over 75% wholegrain content
-
Bread scale 76-100%
| Allergens |
|---|
| Oats |
| Barley |
| Wheat |
| Cereals containing gluten |
| May contain traces of |
|---|
| Does Not Contain Declaration Obligatory Allergens |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 250 kcal |
| Energy, kJ | 1057 kJ |
| Fat | 4.8 g |
| Fat of which is saturated acids | 1 g |
| Carbohydrate | 37 g |
| Carbohydrate of which sugar | 1.2 g |
| Fibre | 7.6 g |
| Protein | 11.2 g |
| Salt | 0.96 g |
Water, WHEAT flour, wholemeal WHEAT flour (12,3%), WHEAT bran (5,3%), OAT flakes (4,7%), WHEAT GLUTEN, pumpkin seeds, linseeds, millet, vegetable emulsifier (E472e, E322), salt, rapeseed oil, BARLEY malt flour, dextrose, stabilizer (E412), yeast, flour treatment agent (E300), sourdough (WHEAT dried)
-18°C - -30°C
Bake in 190° for 8-10 minutes
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Sweden |
| Manufacturer | Sweden |
| GTIN | 07315060147248 |