Baguette, 90 g
215781
•
90 Net weight/volume
Baguette, 90 g
-
Bread scale 0-25%
| Allergens |
|---|
| Barley |
| Wheat |
| Cereals containing gluten |
| May contain traces of |
|---|
| Does Not Contain Declaration Obligatory Allergens |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 241 kcal |
| Energy, kJ | 1021 kJ |
| Fat | 1.4 g |
| Fat of which is saturated acids | 0.2 g |
| Carbohydrate | 47 g |
| Carbohydrate of which sugar | 0.4 g |
| Fibre | 1.9 g |
| Protein | 8.7 g |
| Salt | 1.1 g |
| NutrientSodium | 440 mg |
WHEAT flour, water, salt, WHEATGLUTEN, yeast, flour treatment agents (E300), BARLEY malt flour.
-18°C
Bake in 190°C for 8-10 minutes
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Sweden |
| Manufacturer | Sweden |
| GTIN | 07315060157810 |