FRENCH BREAD WHITE 57CM
15444000
•
420 Net weight/volume
Classic baguette in the French tradition with a crisp crust and silky soft crumb made of wheat flour, water, yeast and salt. One carton contains 1 bag with 18 pieces in each bag.
-
Vegan
-
Vegetarian
-
Labels
| Allergens |
|---|
| Cereals containing gluten |
| Wheat |
| May contain traces of |
|---|
| Sesame seeds |
| Milk |
| Eggs |
| Rye |
| Oats |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 256 kcal |
| Energy, kJ | 1071 kJ |
| Fat | 0.8 g |
| Fat of which is saturated acids | 0.2 g |
| Carbohydrate | 52 g |
| Carbohydrate of which sugar | 1.0 g |
| Fibre | 3.5 g |
| Protein | 8.0 g |
| Salt | 1.32 g |
WHEAT flour, water, yeast, iodised salt, WHEAT gluten, enzyme (WHEAT), flour treatment agent (E300), malted WHEAT flour. May contain: milk, egg, sesame seeds and other cereals containing gluten.
Storage at -18°C or colder. Do not refreeze after defrosting.
Defrost for 15 min and bake for 15-18 minutes at 190°C (air oven)
| Shelf life | 360 |
| Country of origin | Belgium |
| Manufacturer | Belgium |
| GTIN | 05413056034014 |