Skagen Roll
214301
•
90 Net weight/volume
This Skagen Roll is part of our easy-to-use product range that combines convenience with the tempting aroma of fresh baking. Ready-to-bake products are ideal for customers who need fast and flexible solutions during busy periods. One carton contaions 1 bag with 40 pieces in each bag.
-
Vegan
-
Vegetarian
-
Labels
| Allergens |
|---|
| Wheat |
| Sesame seeds |
| Cereals containing gluten |
| May contain traces of |
|---|
| Nut (Almond) |
| Eggs |
| Nut (Hazelnut) |
| Milk |
| Soybean |
| Walnut |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 332 kcal |
| Energy, kJ | 1395 kJ |
| Fat | 9.3 g |
| Fat of which is saturated acids | 1.2 g |
| Carbohydrate | 48 g |
| Carbohydrate of which sugar | 1.9 g |
| Fibre | 3.9 g |
| Protein | 12 g |
| Salt | 1.4 g |
WHEAT flour, wheat sour dough 10% (WHEAT flour, water, sour dough culture), sunflower seeds 9%, water, SESAME SEEDS 6%, poppy seeds 3%, yeast, iodized salt, rapeseed oil, flour treatment agent (E300). May contain traces of egg, soya, milk, walnuts, hazelnuts and almonds.
At -18°C or colder. Do not re-freeze after defrosting.
Bake directly from frozen for 11 minutes at 190°C (air oven)
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Poland |
| Manufacturer | Poland |
| GTIN | 05701014067090 |