SBS Vanilla-Chocolate coated Donut 48x60g SG
27236
•
60 Net weight/volume
Vanilla-chocolate donut. Thaw and serve.
-
Low in lactose
| Allergens |
|---|
| Eggs |
| Milk |
| Cereals containing gluten |
| Wheat |
| May contain traces of |
|---|
| Soybean |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 367 kcal |
| Energy, kJ | 1535 kJ |
| Fat | 19 g |
| Fat of which is saturated acids | 11 g |
| Carbohydrate | 43 g |
| Carbohydrate of which sugar | 16 g |
| Fibre | 1.5 g |
| Protein | 5.9 g |
| Salt | 0.9 g |
| NutrientSodium | 0.3 mg |
WHEAT flour, water, vegetable fat and oil (palm, rapeseed, palm kernel, shea), sugar, dextrose, yeast, emulsifiers (E471, E481, E472e, E322), salt, baking powder (E450, E500, E341), WHEY powder (MILK), EGG powder, WHEAT malt, cocoa mass, cocoa powder, cocoa butter, glucose syrup, flavor (vanillin, vanilla), acidity regulator (E330). Product contains 5% chocolate. May contain traces of soya. Product contains 5% chocolate.
Frozen. Storage at -18°C or colder. Do not refreeze after defrosting.
Thaw at room temperature for 30 min.
| Shelf life | 450 |
| Country of origin | Sweden |
| Manufacturer | Sweden |
| GTIN | 06437005052101 |