SBS Vadelmadonitsi 48x58g
226898
•
58 Net weight/volume
SBS Vadelmadonitsi is a classic soft donut with a raspberry-flavoured, pink frosting.
-
Low in lactose
| Allergens |
|---|
| Eggs |
| Wheat |
| Cereals containing gluten |
| Milk |
| May contain traces of |
|---|
| Nut (Almond) |
| Nut (Hazelnut) |
| Nuts |
| Soybean |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 365 kcal |
| Energy, kJ | 1528 kJ |
| Fat | 18 g |
| Fat of which is saturated acids | 11 g |
| Carbohydrate | 45 g |
| Carbohydrate of which sugar | 18 g |
| Fibre | 1.5 g |
| Protein | 5.6 g |
| Salt | 0.9 g |
| NutrientSodium | 360 mg |
WHEAT flour, water, vegetable oil (palm, rapeseed, palm kernel, shea, sunflower), sugar, dextrose, yeast, emulsifiers (E471, E481, E472e, E322), salt, raising agent (E450, E500, E341), WHEY powder (MILK), EGG powder, WHEAT malt flour, potato starch, glucose syrup, flavors, acidity regulator (E330), color (E120, E163), glacing agent (E901), enzymes (WHEAT). May contain traces of almonds, hazelnuts, soya.
Frozen. Storage at -18 °C or colder. Do not refreeze after defrosting.
Thaw at room temperature for 30 min or overnight in the fridge.
| Shelf life | 450 |
| Country of origin | Sweden |
| GTIN | 06416577029377 |