SBS Suklaadonitsi 48x58g
226896
•
58 Net weight/volume
SBS Suklaadonitsi is a classic soft donut with a chocolate frosting.
| Allergens |
|---|
| Eggs |
| Wheat |
| Cereals containing gluten |
| Milk |
| May contain traces of |
|---|
| Nut (Almond) |
| Nut (Hazelnut) |
| Nuts |
| Soybean |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 355 kcal |
| Energy, kJ | 1495 kJ |
| Fat | 18 g |
| Fat of which is saturated acids | 11 g |
| Carbohydrate | 42 g |
| Carbohydrate of which sugar | 12 g |
| Fibre | 1.5 g |
| Protein | 6.7 g |
| Salt | 0.4 g |
| NutrientSodium | 160 mg |
WHEAT flour, water, vegetable oil (palm, rapeseed, palm kernel, shea), sugar, cocoa powder, dextrose, yeast, emulsifiers (E471, E481, E472e, E322), WHEY powder (MILK), salt, cocoa butter, whole MILK powder, cocoa mass, raising agent (E450, E500, E341), EGG powder, flavors, WHEAT malt flour, acidity regulator (E330), enzymes (WHEAT). May contain traces of almonds, hazelnuts, soya. Product contains 7% chocolate.
Frozen. Storage at -18 °C or colder. Do not refreeze after defrosting.
Thaw at room temperature for 30 min or overnight in the fridge.
| Shelf life | 450 |
| Country of origin | Sweden |
| GTIN | 06416577029315 |