SBS Oat hot dog 96x55g
217462
•
55 Net weight/volume
SBS Kaurainen hot dog -sämpylä 96x55g
-
Lactose free
-
Source of fibre
| Allergens |
|---|
| Cereals containing gluten |
| Wheat |
| May contain traces of |
|---|
| Sesame seeds |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 298 kcal |
| Energy, kJ | 1246 kJ |
| Fat | 7.1 g |
| Fat of which is saturated acids | 1 g |
| Carbohydrate | 42 g |
| Carbohydrate of which sugar | 3.6 g |
| Fibre | 4.9 g |
| Protein | 14 g |
| Salt | 0.8 g |
| NutrientSodium | 338 mg |
WHEAT flour, water, OAT (wholegrain flour, groats, bran, meal) 19% (OAT: Finland), WHEAT GLUTEN, rape seed oil, sugar, yeast, iodized salt, preservatives (E282, E200), emulsifier (E472e), dried WHEAT sour dough, flour treatment agent (E300), flavor. May contain traces of sesame seeds.
Frozen. Storage at -18°C or colder. Do not refreeze after defrosting.
Thaw at room temperature for 1–2 h or overnight in the fridge. Recommended to be heated in a toaster, grill or oven.
| Shelf life | 270 |
| Country of origin | Finland |
| Manufacturer | Finland |
| GTIN | 06416577011853 |