SBS Mansikkadonitsi 48x58g
226897
•
58 Net weight/volume
SBS Mansikkadonitsi is a classic soft donut with a strawberry-flavoured, pink frosting.
-
Low in lactose
| Allergens |
|---|
| Eggs |
| Wheat |
| Cereals containing gluten |
| Milk |
| May contain traces of |
|---|
| Nut (Almond) |
| Nut (Hazelnut) |
| Nuts |
| Soybean |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 354 kcal |
| Energy, kJ | 1479 kJ |
| Fat | 17 g |
| Fat of which is saturated acids | 7.7 g |
| Carbohydrate | 46 g |
| Carbohydrate of which sugar | 18 g |
| Fibre | 1.3 g |
| Protein | 5.2 g |
| Salt | 0.9 g |
| NutrientSodium | 360 mg |
WHEAT flour, water, vegetable oil (palm, rapeseed, palm kernel, shea), sugar, dextrose, yeast, emulsifiers (E471, E481, E472e, E322), salt, raising agent (E450, E500, E341), WHEY powder (MILK), EGG powder, cocoa butter, flavors, acidity regulator (E330), color (E120, E163), WHEAT malt flour, glucose syrup, enzymes (WHEAT). May contain traces of almonds, hazelnuts, soya.
Frozen. Storage at -18 °C or colder. Do not refreeze after defrosting.
Thaw at room temperature for 30 min or overnight in the fridge.
| Shelf life | 450 |
| Country of origin | Sweden |
| GTIN | 06416577029346 |