Rustic pumpkin rolls
50150077
•
90 Net weight/volume
Baked in a stone oven, this is a rustic breakfast bun with lots of quality ingredients. Baked from wheat flour, rye flour, sourdough, pumpkin and sunflower seeds. The buns are attractively diamond-shaped and are sprinkled with both pumpkin and sunflower seeds to highlight their name.
-
Lactose free
-
Vegan
-
Vegetarian
-
Extra salted
-
Source of fibre
-
Labels
| Allergens |
|---|
| Barley |
| Rye |
| Wheat |
| Cereals containing gluten |
| May contain traces of |
|---|
| Sesame seeds |
| Milk |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 311 kcal |
| Energy, kJ | 1313 kJ |
| Fat | 10 g |
| Fat of which is saturated acids | 1.7 g |
| Carbohydrate | 42 g |
| Carbohydrate of which sugar | 2.0 g |
| Fibre | 5.5 g |
| Protein | 10 g |
| Salt | 1.2 g |
WHEAT flour, water, wholemeal RYE flour 10%, sunflower seeds 7%, pumpkin seeds 7%, rapeseed oil, iodized salt, sugar, dried sourdough ( WHEAT flour, sourdough culture), yeast, RYE flour, emulsifier (veg. E472), WHEAT malt flour, enzyms (WHEAT), BARLEY malt flour treatment agent (E300), thickener (E412). May contain traces of sesame seeds and milk.
At -18°C or colder. Do not re-freeze after defrosting.
Bake directly from frozen for 11 minutes at 190°C (air oven) .
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Denmark |
| Manufacturer | Denmark |
| GTIN | 05701014057121 |