Rustic Durum Roll.
80495
•
72.5 Net weight/volume
The Rustic Durum Roll is made with a very soft and moist dough with lots of durum flour to give the rolls an open, chewy and very sturdy crumb. As the baguettes are baked in a stone oven, the crust is crisp and crunchy.
-
Vegan
-
Vegetarian
-
Labels
-
Bread scale 0-25%
| Allergens |
|---|
| Cereals containing gluten |
| May contain traces of |
|---|
| Milk |
| Sesame seeds |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 238 kcal |
| Energy, kJ | 1009 kJ |
| Fat | 1.6 g |
| Fat of which is saturated acids | 0.6 g |
| Carbohydrate | 46 g |
| Carbohydrate of which sugar | 2.0 g |
| Fibre | 4.0 g |
| Protein | 8.0 g |
| Salt | 1.3 g |
Durum WHEAT flour 39%,WHEAT flour, water, wholemeal WHEAT flour 6%, dried sour dough 1,8% (RYE flour, BARLEY malt syrup, sourdough culture), iodised salt, sugar, yeast, emulsifier (vegetable E472e), dextrose, WHEAT malt flour, enzymes (WHEAT), flour treatment agent (E300). May contain traces of sesame seeds and milk.
At -18°C or colder. Do not re-freeze after defrosting.
Bake directly from frozen for 11 minutes at 190°C (air oven)
| Shelf life | 360 |
| Country of origin | Denmark |
| Manufacturer | Denmark |
| GTIN | 05701536804951 |