Raspberry Crown
| Allergens |
|---|
| Eggs |
| Cereals containing gluten |
| Nut (Almond) |
| Wheat |
| May contain traces of |
|---|
| Nut (Hazelnut) |
| Pecan |
| Sesame seeds |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 382 kcal |
| Energy, kJ | 1599 kJ |
| Fat | 20 g |
| Fat of which is saturated acids | 8.3 g |
| Carbohydrate | 44 g |
| Carbohydrate of which sugar | 21 g |
| Protein | 5.5 g |
| Salt | 0.24 g |
WHEAT flour, water, raspberry 13%, palm oil, sugar, rapeseed oil, WHEAT gluten, yeast, pasteurized EGG, starch, salt, emulsifiers (vegetable, E471), WHEAT starch, gelling agent (E418, E406), ALMONDS, acidity regulator (E331(iii), E330), stabilizer (E440), coconut oil, maltodextrin, WHEAT malt flour, flour treatment agent (E300, alpha-amylase and xylanase and transglutaminase and glucoamylase (WHEAT)), natural flavoring, vitamin A. May contain traces of sesame seeds, pecan- and hazelnuts. ICING: Sugar, water, dried glucose syrup
At -18° or colder. Do not re-freeze after defrosting.
Directly from frozen into pre-heated oven at 190°C (convection oven). Bake for 18 minutes. Ovens vary, so adjust temperature, not time. Allow to cool for 15 minutes before decorating. Baked products to be consumed within 24 hours.
| Shelf life | 456 |
| Country of origin | Denmark |
| Manufacturer | Denmark |
| GTIN | 05701536265820 |