Potato Rolls
214907
•
80 Net weight/volume
This Potato Rolls is part of our easy-to-use product range that combines convenience with the tempting aroma of fresh baking. Ready-to-bake products are ideal for customers who need fast and flexible solutions during busy periods. One carton contains 1 bag with 40 pieces in each bag.
-
Vegan
-
Vegetarian
-
Labels
| Allergens |
|---|
| Wheat |
| Cereals containing gluten |
| May contain traces of |
|---|
| Nut (Almond) |
| Eggs |
| Nut (Hazelnut) |
| Milk |
| Sesame seeds |
| Soybean |
| Walnut |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 265 kcal |
| Energy, kJ | 1123 kJ |
| Fat | 1.5 g |
| Fat of which is saturated acids | 0.3 g |
| Carbohydrate | 53 g |
| Carbohydrate of which sugar | 5 g |
| Fibre | 2.9 g |
| Protein | 8.4 g |
| Salt | 1.3 g |
WHEAT flour, wheat sourdough 17% (WHEAT flour, water, sourdough culture, potato flakes 11%, water, yeast, iodised salt, flour treatment agent (E300). May contain trace of egg, milk, sesame seeds, soy, almond, walnuts and hazelnuts.
At -18°C or colder. Do not re-freeze after defrosting.
Bake directly from frozen for 11 minutes at 190°C (air oven)
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Poland |
| Manufacturer | Poland |
| GTIN | 05701014068202 |