Poppy Seed Rolls
85208
•
70 Net weight/volume
Pre-baked deep frozen bread. One carton contains 4 bags with 25 pieces in each bag.
-
Vegan
-
Vegetarian
-
Labels
| Allergens |
|---|
| Barley |
| Wheat |
| Cereals containing gluten |
| May contain traces of |
|---|
| Soybean |
| Milk |
| Sesame seeds |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 268 kcal |
| Energy, kJ | 1129 kJ |
| Fat | 4.1 g |
| Fat of which is saturated acids | 0.5 g |
| Carbohydrate | 46 g |
| Carbohydrate of which sugar | 0.3 g |
| Fibre | 3.9 g |
| Protein | 9.9 g |
| Salt | 1.4 g |
WHEAT flour, water, poppy seeds 5.4%, yeast, salt, rapeseed oli, WHEAT SEMOLINA malted BARLEY, malted WHEAT flour, WHEAT GERM, acerola juice concentrate. May contain traces of milk, soya and sesame seeds.
At -18°C or colder. Do not re-freeze after defrosting.
Bake the product 13-15 minutes at 190°C
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Germany |
| Manufacturer | Germany |
| GTIN | 05701014048105 |