Pastry Bar
-
Vegetarian
| Allergens |
|---|
| Eggs |
| Milk |
| Cereals containing gluten |
| Nut (Almond) |
| Wheat |
| May contain traces of |
|---|
| Nut (Hazelnut) |
| Pecan |
| Sesame seeds |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 353 kcal |
| Energy, kJ | 1473 kJ |
| Fat | 23 g |
| Fat of which is saturated acids | 9.4 g |
| Carbohydrate | 32 g |
| Carbohydrate of which sugar | 11 g |
| Fibre | 1.2 g |
| Protein | 4.0 g |
| Salt | 0.31 g |
Water, WHEAT flour, margarine (palm-, rapeseed- and coconut oil, water, emulsifier (vegetable E471), salt, acidity regulator (E330), natural flavouring substance and natural flavouring, vitamin A), sugar, custard powder (sugar, modified starch, whey powder (MILK), skimmed MILK powder, coconut oil, stabilizer (E339(ii), E404, E450(iii), E451(i)), glucose syrup, natural vanilla flavouring, colour (E160a(iii)), salt, MILK protein), pasteurized EGGS, yeast, rapeseed oil, almond paste (ALMONDS, sugar, water), modified starch, stabilizer (E440), salt, WHEAT malt flour, almond flavouring, flour treatment agent (E300, alpha-amylase, xylanase, transglutaminase). May contain traces of sesame seeds pecan- and hazelnuts
At -18° or colder. Do not re-freeze after defrosting.
Bake directly from frozen for approx 24 minutes at 190°C (air oven). Allow products to cool for 15 minutes before serving. Baked products to be consumed within 24 hours.
| Shelf life | 456 |
| Country of origin | Denmark |
| Manufacturer | Denmark |
| GTIN | 05701536802063 |