Panini Sandwich Wheat
226369
•
420 Net weight/volume
Wheat sourdough and olive oil give this panini sandwich its mild taste and juicy crumb. The panini is extra wide and long, so you can prepare several sandwiches at once. Then simply divide and serve.
-
No preservations - Pure
| Allergens |
|---|
| Cereals containing gluten |
| May contain traces of |
|---|
| Eggs |
| Milk |
| Nuts |
| Sesame seeds |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 270 kcal |
| Energy, kJ | 1143 kJ |
| Fat | 3.3 g |
| Fat of which is saturated acids | 0.5 g |
| Carbohydrate | 51 g |
| Carbohydrate of which sugar | 0.9 g |
| Protein | 7.8 g |
| Salt | 1.2 g |
WHEAT FLOUR, water, extra virgin olive oil, dried wheat sourdough (WHEAT flour products, starter cultures), yeast, table salt.
Deep-frozen -18 °C or colder.
Defrost at room temperature; bake for 5-7 minutes in a preheated oven at 200°C. Close tightly after opening. Do not refreeze after defrosting.
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Germany |
| Manufacturer | Germany |
| GTIN | 04260485525696 |