Cream Cheese Crown
| Allergens |
|---|
| Nut (Almond) |
| Eggs |
| Milk |
| Wheat |
| May contain traces of |
|---|
| Nut (Hazelnut) |
| Pecan |
| Sesame seeds |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 402 kcal |
| Energy, kJ | 1679 kJ |
| Fat | 24 g |
| Fat of which is saturated acids | 10 g |
| Carbohydrate | 40 g |
| Carbohydrate of which sugar | 20 g |
| Fibre | 1.1 g |
| Protein | 6 g |
| Salt | 0.43 g |
Wheat Flour (Wheat Flour, Malted Wheat Flour), Margarine (Palm- and Canola Oil, Water, Mono- and Diglycerides, Salt, Citric Acid, Natural Flavor, Beta Carotene [Color]), Water, Sugar, Cream Cheese (Buttermilk, Cream, Salt, Lactic Acid Culture), Eggs (Egg, Salt), Custard Powder (Sugar, Modified Potato Starch, Whey Powder, Non Fat Dry Milk, Coconut Oil, Calcium Alginate, Sodium Phosphate, Glucose Syrup, Natural Vanilla Flavor, Beta Carotene (Color), Salt, Milk Protein), Yeast, Wheat Gluten, Glaze (Water, Isomalt, Sugar, Agar, Potassium Sorbate [Preservative], Citric Acid), Lemon Juice (Lemon Juice, Potassium Metabisulphite [Preservative]), Potato- and Wheat Starch, Pectin, Almond Paste (Almond, Sugar Water), Natural Flavor, Improver (Ascorbic Acid, Enzymes). ICING: Sugar, Water, Dried Glucose Syrup Contains: Wheat, Milk, Egg and Tree Nuts (Almond). May contain traces of: Tree Nuts (Pecans and Hazelnuts) and Sesame Seeds.
At -18°C or colder. Do not re-freeze after defrosting.
Bake from frozen state in pre-heated ovn 17 minutes at 360°F rack/deck ovn until golden
| Shelf life | 456 |
| Country of origin | Denmark |
| Manufacturer | Denmark |
| GTIN | 00700998000326 |
Patisserie-quality pastries in minutes
-
RELIABILITY AND TRANSPARENCY
We offer premium pastries that delight your guests while providing you with peace of mind through our commitment to food safety, transparency, and reliability. -
EUROPEAN-INSPIRED PASTRIES
With croissant-like dough, Schulstad Royal Danish pastries have a rich flavor and delicate flakiness that keep guests returning for more. -
READY-TO-BAKE
Schulstad ready-to-bake pastries offer easy freezer-to-oven (FTO) preparation - no overnight proofing or lengthy thawing needed. -
MINIMIZE WASTE, AND ENERGY
To minimize waste, bake only what you need. When hit by a spike in demand, it is quick and easy to bake more as needed to keep your operation running. -
LABOR-SAVING SOLUTIONS
All Schulstad pastries are pre-proofed, pre-filled and pre-glazed for operator ease. We even include icing in the case for you!