Carrot loaf - dough
80320
•
675 Net weight/volume
Carrot Loaf Dough is one of our particularly popular doughs because it has a sweet taste of carrot and sunflower seeds that acts as a contrast to its sourdough. The bread can be used for classic white bread, but also for rustic carrot buns for which the dough is chopped up and mixed with beaten egg and placed in ‘handfuls’ on a baking tray.
-
Vegetarian
-
Vegan
| Allergens |
|---|
| Wheat |
| Cereals containing gluten |
| May contain traces of |
|---|
| Does Not Contain Declaration Obligatory Allergens |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 258 kcal |
| Energy, kJ | 1087 kJ |
| Fat | 4.8 g |
| Fat of which is saturated acids | 0.6 g |
| Carbohydrate | 43 g |
| Carbohydrate of which sugar | 2.2 g |
| Fibre | 3.2 g |
| Protein | 9.0 g |
| Salt | 0.93 g |
WHEAT flour, water, carrots 10%, sunflower seeds, yeast, rapeseed oil, WHEAT gluten, sugar, iodised salt, carrot concentrate, stabilisers (E412), emulsifier (vegetable E472e), dextrose, dried sour dough (WHEAT flour, sour dough culture), WHEAT malt flour, flour treatment agent (E300, xylanase (WHEAT), amylase (WHEAT)).
At -18°C or colder. Do not re-freeze after defrosting.
Ensure the products are covered with plastic. Defrost for approx. 180 minutes at room temperature or overnight in the fridge. Once defrosted, keep the products covered and let them rise for approx. 45-60 minutes at 35°C 75% RH or place in a warm area unt
| Shelf life | 273 |
| Country of origin | Denmark |
| Manufacturer | Denmark |
| GTIN | 05701536803206 |