Carrot breakfast roll
80338
•
81 Net weight/volume
Carrot Breakfast Rolls are a classic Danish roll baked with plenty of carrots. The rolls are sprinkled with sesame seeds and the crumb has a light orange colour as carrot concentrate is added to the dough to highlight the carrots.
-
Vegan
-
Vegetarian
-
Labels
| Allergens |
|---|
| Sesame seeds |
| Barley |
| Rye |
| Wheat |
| Cereals containing gluten |
| May contain traces of |
|---|
| Does Not Contain Declaration Obligatory Allergens |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 257 kcal |
| Energy, kJ | 1084 kJ |
| Fat | 3.9 g |
| Fat of which is saturated acids | 1.3 g |
| Carbohydrate | 45 g |
| Carbohydrate of which sugar | 2.2 g |
| Fibre | 4.2 g |
| Protein | 8.3 g |
| Salt | 1.3 g |
WHEAT flour, carrots 16%, water, SESAME seeds 4,5%, iodised salt, carrot concentrate, sugar, yeast, RYE flour, emulsifier (vegetable E472e), WHEAT malt flour, enzymes (WHEAT), flour treatment agent (E300), thickener (E412).
At -18°C or colder. Do not re-freeze after defrosting.
Bake directly from frozen for 11 minutes at 190°C (air oven)
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Denmark |
| Manufacturer | Denmark |
| GTIN | 05701536803381 |