Breakfast Roll
217089
•
73 Net weight/volume
One carton contains 2 bags with 16 pieces in each bag.
-
Vegetarian
-
Vegan
| Allergens |
|---|
| Wheat |
| Cereals containing gluten |
| May contain traces of |
|---|
| Sesame seeds |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 269 kcal |
| Energy, kJ | 1135 kJ |
| Fat | 3.8 g |
| Fat of which is saturated acids | 1.1 g |
| Carbohydrate | 48 g |
| Carbohydrate of which sugar | 2.0 g |
| Fibre | 4.6 g |
| Protein | 8.3 g |
| Salt | 1.5 g |
WHEAT flour, water, poppy seeds,iodized salt, palm- and rapeseed oil, sugar, yeast, thickener E (412), emulsifier (vegetable E472e), dextrose, WHEATmalt flour, flour treating agent (E300), enzymes (WHEAT). May contain traces of sesame seeds.
At -18° or colder. Do not re-freeze after defrosting.
Bake directly from frozen for 11 minutes at 190°C (air oven).
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Denmark |
| Manufacturer | Denmark |
| GTIN | 05701014072728 |