Boboli Focaccia Pepperoni 55x110g
230944
•
110 Net weight/volume
Prebaked white wheatbread with pepperoni, frozen.
| Allergens |
|---|
| Cereals containing gluten |
| Milk |
| Wheat |
| May contain traces of |
|---|
| Wheat |
| Barley |
| Oats |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 279 kcal |
| Energy, kJ | 1169 kJ |
| Fat | 12.6 g |
| Fat of which is saturated acids | 4.7 g |
| Carbohydrate | 30.5 g |
| Carbohydrate of which sugar | 1.2 g |
| Fibre | 2.1 g |
| Protein | 9.8 g |
| Salt | 1.34 g |
WHEAT flour, water, tomato sauce (tomato puree, water, spirit vinegar, polydextrose, modified potato starch, tomato powder, salt, sugar, onion puree, herbs, rapeseed oil, garlic powder, preservative (E202), spices, thickener (E415), onion powder), 12% pepperoni (pork, pork fat, nitrite salt (salt, preservative: E250), dextrose, antioxidant (E301, E392), spices, spice extract, smoke), Gouda (MILK), cheddar (pasteurized cow's MILK, potato starch, salt, starter cultures, rennet, colour (E160a, E160b(i), E160b(ii))), durum WHEAT flour, rapeseed oil, yeast, salt, extra virgin olive oil
Frozen, max. -18°C
Bake the frozen product in 6-8 minutes in a preheated oven at approx. 180 °C
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Netherlands |
| GTIN | 08715947136812 |