Baguette with garlic filling – SG
| Allergens |
|---|
| Cereals containing gluten |
| Milk |
| Wheat |
| May contain traces of |
|---|
| Cereals containing gluten |
| Sesame seeds |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 298 kcal |
| Energy, kJ | 1254 kJ |
| Fat | 9.6 g |
| Fat of which is saturated acids | 4.6 g |
| Carbohydrate | 45 g |
| Carbohydrate of which sugar | 3.1 g |
| Fibre | 1 g |
| Protein | 7.6 g |
| Salt | 1.4 g |
Bread (84%): WHEAT FLOUR, water, garlic filling (16%): (margarine [palm oil, rapeseed oil, water, coconut oil, salt, emulsifier (E471), acidifier (E330), natural flavour, vitamin A], water, spices [garlic, parsley, onions], modified maize starch, salt, MILK PROTEIN, acidifier [E330], garlic flavour, garlic, natural flavouring, natural curcuma flavouring), yeast, iodized salt, sourdough (water, WHEAT FLOUR), WHEAT GLUTEN. May contain traces of sesame seeds.
Bake from frozen in the heated oven at 200 °C (fan oven 180 °C) for approx. 12 – 15 minutes or until golden brown. If first defrosted, baking time will bereduced. Product is ready for consumption after thawing. After thawing keep in a sealed bag and consume within 48 hours.
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Poland |
| Manufacturer | Poland |