Baguette wholegrain 135g
214691
•
135 Net weight/volume
Midi baguette with wholegrain
-
Bread scale 51-75%
| Allergens |
|---|
| Oats |
| Barley |
| Wheat |
| Cereals containing gluten |
| May contain traces of |
|---|
| Does Not Contain Declaration Obligatory Allergens |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 240 kcal |
| Energy, kJ | 1019 kJ |
| Fat | 3.7 g |
| Fat of which is saturated acids | 0.7 g |
| Carbohydrate | 37 g |
| Carbohydrate of which sugar | 1.3 g |
| Fibre | 7.3 g |
| Protein | 11 g |
| Salt | 0.92 g |
WHEAT flour (38%), water, wholemeal WHEAT flour (9.2%), WHEAT bran (4.8%), OAT flakes (4.7%), WHEAT gluten, vegetable emulsifier (E472e, E322), salt, rapeseed oil, BARLEY malt flour, linseeds, dextrose, stabilizer (E412), millet (0,6%), yeast, flour treatment agent (E300), sourdough (WHEAT dried).
-18°C - -30°C
Bake in 190°C for 8-10 minutes
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Sweden |
| Manufacturer | Sweden |
| GTIN | 07315060146913 |