Bagel Plain, 75g
2600732
Fully baked, deep frozen French bagel
| Allergens |
|---|
| Cereals containing gluten |
| May contain traces of |
|---|
| Sulfur Dioxide and Sulfits |
| Sesame seeds |
| Nuts |
| Milk |
| Soybean |
| Eggs |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 243 kcal |
| Energy, kJ | 1017 kJ |
| Fat | 2.7 g |
| Fat of which is saturated acids | 0.3 g |
| Carbohydrate | 46.2 g |
| Carbohydrate of which sugar | 2.4 g |
| Fibre | 2.7 g |
| Protein | 6.4 g |
| Salt | 1.12 g |
| NutrientSodium | 448 mg |
WHEAT FLOUR, water, RYE FLOUR, rapeseed oil, sugar, yeast, salt.
Deep frozen at -18°C or colder. Do not refreeze after defrosting!
Thaw the buns in unopened package for 90 minutes in room temperature (18-30°C). To ensure optimum quality we recommend to consume the products within 48 hours.
| Shelf life | 1 |
| Country of origin | France |
| Manufacturer | France |