Artisan Roll, Dark
50150005
•
73 Net weight/volume
With this premium dark Artisan Roll you can offer your customers a tasty eating experience. These rustic rolls are stone-baked in a scorching hot stone oven for a high-quality bake that delivers superior taste, texture and visual appearance. The rolls are also baked with sourdough which is the authentic, original and natural way to achieve high-quality baked goods with a superior taste. The product is part of our easy-to-use product range that combines convenience with the tempting aroma of fresh baking. Ready-to-bake products are ideal for customers who need fast and flexible solutions during busy periods. Last but not least, waste is minimised as you only bake what you need.
-
Lactose free
-
Keyhole
-
Vegetarian
-
Dairy free
-
Vegan
| Allergens |
|---|
| Oats |
| Barley |
| Rye |
| Wheat |
| Cereals containing gluten |
| May contain traces of |
|---|
| Sesame seeds |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 257 kcal |
| Energy, kJ | 1085 kJ |
| Fat | 4.5 g |
| Fat of which is saturated acids | 0.7 g |
| Carbohydrate | 42 g |
| Carbohydrate of which sugar | 2.0 g |
| Fibre | 6.0 g |
| Protein | 9.2 g |
| Salt | 0.96 g |
WHEAT flour, water, wholemeal WHEAT flour 20%, rapeseed oil, OAT flakes 1,5%, WHEAT gluten, WHEAT kernels 1.5%, linseed 1.5%, BARLEY malt extract, sugar, iodized salt, dried sourdough (RYE flour, BARLEY malt syrup, sourdough culture), yeast , emulsifier (vegetable E472e), thickener (E412), WHEAT malt flour, dextrose, flour treatment agent E(300), enzymes (WHEAT). May contain traces of sesame seeds.
At -18°C or colder. Do not re-freeze after defrosting.
Bake directly from frozen for 11 minutes at 190°C (air oven).
| Shelf life | 360 |
| Country of origin | Denmark |
| Manufacturer | Denmark |
| GTIN | 05701014027438 |