Artisan Dark Baguette
50000501
•
375 Net weight/volume
The Artisan Dark Baguette has a distinctive malty flavour in which the wholegrain wheat flour, flax seeds and rye flakes underpin the experience of a true coarse bread that is very satisfying. The sourdough has been especially selected – it has a mild and rounded flavour to give the bread a particularly full aroma without becoming too tart. The baguettes are baked in a stone oven and bear the Nordic Keyhole symbol. The powerful heat of the stone oven immediately encapsulates the crumb of the bread and provides a chewy and crisp crust and a moist, open crumb.
-
Lactose free
-
Vegetarian
-
Extra salted
-
Labels
-
Vegan
| Allergens |
|---|
| Barley |
| Rye |
| Wheat |
| Cereals containing gluten |
| May contain traces of |
|---|
| Sesame seeds |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 238 kcal |
| Energy, kJ | 1006 kJ |
| Fat | 3.4 g |
| Fat of which is saturated acids | 0.8 g |
| Carbohydrate | 39 g |
| Carbohydrate of which sugar | 2.0 g |
| Fibre | 6.1 g |
| Protein | 9.9 g |
| Salt | 1.2 g |
WHEAT flour, water, wholegrain WHEAT flour 16%, linseed 5.5%, RYE flakes 2%, WHEAT gluten, salt with added iodine, sugar, dried sourdough (WHEAT flour, sourdough culture), BARLEY malt extract, yeast, emulsifier (vegetable E472e), RYE flour, dextrose, WHEAT malt flour, enzymes (WHEAT), flour treatment agent (E300). May contain traces of sesame seeds.
At -18° or colder. Do not re-freeze after defrosting.
Bake directly from frozen for 11 minutes at 190°C (air oven).
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Denmark |
| Manufacturer | Denmark |
| GTIN | 05701014031190 |